Menu

A miało być tak pięknie

Grudzień 6, 2017 - blog
A miało być tak pięknie

A miało być tak pięknie

A miało być tak pięknie, regularne wpisy na blogu przepełnione fantazją wraz z dobrej jakości zdjęciami … no i mamy grudzień. Ostatni raz gościłam tu jakoś w kwietniu. Smutne ale prawdziwe. Pozostaje to podsumować słowami : “Tak miało być”. Nie chce skupiać się na przeszłości, chce patrzeć na to co przede mną.

 

 

Jak grudzień to i prezenty

Jak już wspomniałam jest grudzień a jak grudzień to i prezenty. Z racji, że nie lubię robić zakupów, szczególnie w wielkopowierzchniowych sklepach czy centrach handlowych, staram się ze wszystkich sił uniknąć tej świątecznej gorączki i kupuje prezenty pod choinkę sukcesywnie od mniej więcej sierpnia. Z pomocą przychodzą mi tu też dobrodziejstwa ery cyfrowej i w ostateczności robię zakupy online- co nie zmienia faktu,że wciąż nie lubię zakupów.

Typy prezentów

I tu przechodzimy do dość delikatnej kwestii jaki prezent dla kogo. Typy prezentów w mojej ocenie możemy podzielić na około 4 podstawowe kategorie:

  1. Grupa wiekowa i płeć
  2. Zasobność portfela
  3. Oficjalny/ osobisty
  4. Nowoczesny lub tradycyjny

 

Ad. 1 Grupa wiekowa i płeć

 

 

Podział ten nie jest idealny, po przez ten uproszczony schemat pragnę ukazać całą trudność w zakupie idealnego prezentu. W przypadku grupy wiekowej bardzo łatwo o faux pas. Bo niby skąd mamy wiedzieć ,że lalka o której słyszeliśmy od pół roku  od 9-letniej dziewczynki  jej się spodoba, czy nagle w Wigilię ta mała istota nie oświadczy nam ,że lalkami bawią się małe dzieci a ona jest już duża i ma poważne pasję i wolałaby dostać sztalugę i farby.   Ten sam problem tyczy się osób dorosłych. Możesz kupić w dobrej wierze swojej cioci jakieś super ciepłe kapcie bo wiesz, że jej marzną nogi a usłyszysz: “A co ja już taka stetryczała jestem, że Mikołaj mi kapciuszki przynosi!”. No cóż a miało być tak pięknie, czyż nie ?

 

Ad. 2 Zasobność portfela

Ten typ prezentów przywodzi mi na myśl czasy szkolne no i nieszczęsne mikołajki klasowe. Niby każdy rozumie intencje, że tak tylko symbolicznie prezenty do 15 zł. Czy aby na pewno? Finał jest taki , że dzieci dzielą się na te zachwycone, te według których ich prezenty są ok i te mega rozczarowane. Dlaczego? Taka kwota przykładowych 15 zł jest wynikiem negocjacji  klasy, dzieci dla których takie pieniądze nie stanowią trudności i tych dla których to zawrotna kwota. No i przychodzi ten dzień rozdania prezentów, rzecz jasna nikt nie wie od kogo dostaje prezent 😉 I zaczyna się porównywanie typu bo ja wydałem 30 zł a dostałem jakiś bubel. Umowa jest umową! Jeśli chcemy komuś dać drogi prezent to róbmy to z czystych powódek a nie w oczekiwaniu na równie luksusowy, tym bardziej jeśli wiemy że drugiej strony nie stać na tak hojny gest.

 

Ad. 3 Oficjalny / osobisty

Prezenty oficjalne zawsze są kłopotliwe bo często wiążą się z obdarowywaniem osób, których dobrze nie znamy i tu zaleca się jak największą neutralność jak :kwiaty, pióro, alkohol, wazon. Może to nie są idealne podpowiedzi ale na pewno sprawdzone. Z moich doświadczeń najbardziej udane prezenty to vouchery lub bony podarunkowe do księgarni lub jubilera.  Prezenty osobiste niosą ze sobą tą trudność, że niejednokrotnie weryfikują nasze znajomości. Te trafione są najprawdopodobniej najlepszymi prezentami ze wszystkich bo dokładnie odzwierciedlają  nasze pragnienia i często znajdują się na tej liście rzeczy, które zawsze chcieliśmy mieć ale z jakiś przyczyn żal nam było pieniędzy na taki wydatek.

 

Ad.4  Nowoczesny lub tradycyjny

Czasy się zmieniają i prezenty przyjmują inne formy. Kiedyś starczył podarek pod choinką teraz wydawać by się mogło, że ogranicza nas tylko wyobraźnia. Teraz w prezencie można dostać operacje plastyczną, kurs tańca, wycieczkę itd. Już tylko od nas zależy czy wolimy tradycyjne podejście czy lubimy testować nowe pomysły i wciąż zaskakiwać i być zaskakiwanym.

 

Mikołajki

Mikołajki, mam nadzieję że dla wszystkich udane i nikogo nie rozczarowały. I pamiętajcie by obdarowywać bliskich z głową 😉