Menu

Drzewo życia

Styczeń 22, 2017 - blog
Drzewo  życia

Drzewo życia, czyli trochę filozoficznie o życiu, śmierci i czerpaniu radości z tych, którzy jeszcze zostali. Zabieram was w podroż pod najciekawsze ze znanych mi miejsc a dokładnie pod drzewo naszego życia- drzewo genealogiczne. Dla każdego jest ono tak unikatowe jak niepowtarzalna jest historia jego rodziny.  Skąd taki temat? Bo oto bowiem mamy Dzień Babci i Dzień Dziadka 😉

 

Każdy z nas miał sposobność w większym bądź mniejszym stopniu zanurzyć się w historie swojej rodziny. Niezmiernie trudno jest   posiąść wiedzę o swoich przodkach cofając się o trzy bądź cztery pokolenia wstecz, nie mówiąc już o tych co żyli w XV wieku.  Przeważnie jedynym żyjącym najstarszym pokoleniem w naszych rodzinach są dziadkowie (znam i takich szczęściarzy, którzy mogą pochwalić się żyjącymi w dobrym zdrowiu pradziadkami).

Styczeń to dla mnie miesiąc wyjątkowy,który dość obficie wypełnia mój kalendarz w słodko-gorzkie daty.

Od paru lat smak goryczy towarzyszy mi przy obchodach Dnia Dziadka i pozostawia tylko tęsknotę za niezwykłym starszym Panem- moim prywatnym bohaterem, gentlemanem o niesamowitym poczuciu humoru i niezwykle uczciwej postawie wobec życia, o której dzisiaj by się rzekło “nie z tej epoki”. Choć żołnierski mundur już od dekad wisiał w szafie, zawsze oglądając w telewizji obchody świąt państwowych jak Dzień Niepodległości lub Święto Wojska Polskiego na dźwięk patriotycznych pieśni, mimo iż już był schorowany prostował plecy a w oku zakręciła mu się łza.

Jednym z naszych wspólnych rytuałów było przeglądanie starych fotografii. Nieraz na podstawie zdjęć dziadek opowiadał mi historie rodzinne, przytaczał anegdotki. Innymi razy fundował mi coś w rodzaju quizu, moim zadaniem było ustalić kogo z rodziny przedstawia dane zdjęcie- nie raz nie było łatwo.

Niedawno tą samą przyjemność wspólnego przeglądania starych fotografii dała mi moja Babcia. Po mimo dzielących nas kilometrów moja rodzina dość licznie zgromadziła się w jej mieszkaniu by świętować wraz z Nią jej 90 urodziny!!! Nie ukrywam, że ciesze się z każdego dnia w którym Wiem, że mogę wykręcić numer mojej Babci i wiem, że podniesie słuchawkę i poświęci mi czas by porozmawiać na każdy temat.Dziękuję Ci  Babciu i życzę wszystkiego co najlepsze w Twoim dniu.

Najserdeczniejsze życzenie składam także wszystkim Babciom i Dziadkom 🙂 A do młodszych pokoleń kieruję  prosty przekaz- dbajcie o swoje drzewo życia.